יום שישי ל בתשרי, 20 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מילון מקוון
תנ"ך
אנצ' לילדים
מפות בישראל
חיפוש בספריה
היפוך טקסט
חיפוש תמונות
מחשבון מדעי
לוח שנה עברי-לועזי
ניקוד אוטומטי

סוכות בחגים
סוכות בחב"ד
סוכות-חג השמחה
סוכות-חג המים
חג סוכות בעמל
שעשועים לחג
ארבעת המינים
ארבעת המינים
שמחת תורה
שמחת תורה בחב"ד

הרשם לרשימת הדיוור

הסר אותי מהרשימה

משתמש:
סיסמה:
? שכחת סיסמה

להרשמה לחץ כאןפסקל, בלז
1623-1662

מתמטיקאי, פיסיקאי, ממציא ותיאולוג צרפתי.

נחשב לילד פלא; מחנכו היה אביו, שהיה מתמטיקאי. בהיותו בן 16 פרסם את ספרו הראשון, ושנתיים אח"כ המציא את מכונת החישוב הראשונה. כמתמטיקאי תרם תרומה חשובה לתורת ההסתברות, לתורת המספרים ולגיאומטריה.

בתחום הפיסיקה חקר פסקל את הלחץ בנוזלים והראה כי הוא תלוי בגובה, ושווה בכל הכיוונים; הלחץ על דפנות כלי הקיבול ניצב לדופן. אם משתנה הלחץ בחלק מהכלי, השינוי מועבר בלא הפסד לכל חלקי הכלי; זהו חוק פסקל. כן בנה מנוף המבוסס על לחץ הידראולי: בוכנה קטנה מונעת למרחק רב ומניעה בוכנה גדולה למרחק קצר. בעקבות טוריצ'לי הראה כי הלחץ האטמוספירי פוחת עם הגובה. נסיונותיו להצדיק את מסקנותיו בעניין קיום הרִיק הם הצגה בהירה של מתודה מדעית. גרס כי אפשר לאשש השערות ע"י מקרים פרטיים, ויש להחזיק בהן כל עוד לא הופרכו. על שמו קרויה יחידת הלחץ בשיטה הבינלאומית: 1 פסקל = 1 ניוטון למ"ר, או 1ג'ול למ"ק. כן קרויה על שמו שפת מחשב עילית.

כתבי פסקל בתחומי הדת והפילוסופיה נבעו ממעורבתו בתנועה הינסניסטית. עד שמלאו לו 21 שנה לא היה אדם דתי, אך בגיל זה התנסה בחוויה דתית עמוקה, שגרמה לו להקדיש את רוב עתותיו מאז ואילך לפעילות דתית. בחיבורו "הגיגים" (Pensées; פורסם לאחר מותו במהדורות שונות ואף תורגם לעברית), הציג בפרקים הראשונים את המצב האנושי ואת דרכי התמודדותו של האדם עם סביבתו. בפרקים הבאים עסק בבעיה הפילוסופית של מציאת האמת והאושר. אי-יכולתה של התבונה לבסס עקרונות ראשוניים ודאיים (כגון עקרונות הגיאומטריה והמתימטיקה) מעוררת אותנו להבחין במגבלותיה, אך אינה גורעת מתחושת הוודאות בנוגע אליהם; בעקבות זאת אנו מכירים בקטנותנו, ובזאת הגדלות האנושית.

ניסיונו של פסקל להראות את הבסיס האי-רציונלי של ידיעתנו את העקרונות הראשוניים (אמונה, תחושה, ודאות) לא מנע ממנו להתנגד לספקנות. לדעתו, בעיית הידיעה היא בעיה דתית, ורק ע"י קבלת ההתגלות האלוהית יוכל האדם לרכוש ידיעה ודאית. פסקל ניסה להראות כי אפשר להגיע לאמונה דתית ע"י שליטה בתשוקות וע"י ההכרה כי הדת האמיתית היא מעבר לתבונה ונודעת לבני האדם רק באמצעות ישוע הנוצרי. תשוקתו של האדם לאמת ולאושר גורמת לו לראות כי המדעים והפילוסופיה האנושית אינם עשויים לספק את התשובות שהוא מחפש.בלובשטיין ( סלע ), רחל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק