יום שישי ל בתשרי, 20 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מילון מקוון
תנ"ך
אנצ' לילדים
מפות בישראל
חיפוש בספריה
היפוך טקסט
חיפוש תמונות
מחשבון מדעי
לוח שנה עברי-לועזי
ניקוד אוטומטי

סוכות בחגים
סוכות בחב"ד
סוכות-חג השמחה
סוכות-חג המים
חג סוכות בעמל
שעשועים לחג
ארבעת המינים
ארבעת המינים
שמחת תורה
שמחת תורה בחב"ד

הרשם לרשימת הדיוור

הסר אותי מהרשימה

משתמש:
סיסמה:
? שכחת סיסמה

להרשמה לחץ כאןאלתרמן, נתן
1910-1970

משורר, מחזאי, מתרגם וסופר ילדים עברי

נולד בוורשה, פולין. עלה לארץ ישראל עם כל משפחתו בשנת 1925 . אביו יצחק אלתרמן היה מחלוצי גן הילדים העברי וכתב שירים ומחזות לילדים. אלתרמן למד בגימנסיה הרצליה ולאחר מכן נסע לאוניברסיטת ננסי בצרפת שם למד חקלאות. אך עם שובו לארץ ישראל הקדיש אלתרמן את זמנו לכתיבה.

למרות שהוא ידוע בעיקר כמשורר, מגוון כשרונותיו הספרותיים של אלתרמן היה רב. הוא כתב מחזות, ספרות ילדים ושירי ילדים
וכמו כן גם מתורגמן מכובד. הוא תרגם יצירות מאת שייקספיר, מולייר ורוסין, לעברית.

החל מ-1934 הוא פרסם בעיתון "הארץ" ומשנת 1943 פרסם בעיתון "דבר" טורים פוליטיים. קדמו להם טורים פוליטיים אחרים, אותם פרסם תחת השם "נקודת השקפה" ואחר כך תחת השם "רגעים".

אלתרמן כתב שני סוגי שירה: שירה פוליטית, שפורסמה בעתונים "הארץ" ו"דבר", ועסקה באקטואליה, ושירה לירית והגותית שפורסמה בספרים "כוכבים בחוץ", "שמחת עניים", "שירי מכות מצרים" ו-"עיר היונה". שיריו הפוליטיים כונסו בשני ספרי "הטור השביעי". שירים אלו שיקפו את התגובה הלאומית על השואר, השאיפה לעצמאות מדינית בתקופת השלטון הבריטי ואת ההתלהבות מהמפעל הציוני, ערב הקמת המדינה. לאחר קום המדינה עסקה שירתו של אלתרמן בנושאים חברתיים ופוליטיים פנימיים, ולאחר מלחמת ששת הימים תמך אלתרמן ברעיון ארץ ישראל השלמה. אלתרמן הצטיין ביכולתו לכתוב על תופעות חברתיות ומדיניות ועל ההווי היום-יומי שלנו בהומור דק וקולע, לפעמים בעוקצנות.

היה משורר מאוד מעורב, הוא היה הפובליציסט המשפיע ביותר בתרבות הישראלית. הוא ליווה את התרבות הישראלית במאורעות קטנים וגדולים. הליווי השירי הפוליטי הבולט ביותר היה בתחום ההעפלה, כך גם לגבי הקמת המדינה בשיר שאולי מוכר לציבור יותר מכל שיריו "מגש הכסף".

שיריו נכתבו בשפה עשירה וציורית, בחידושי לשון וסגנון, בחריזה ובמקצב מקוריים, חדשניים ונועזים. בעקבותיו נפתח עידן חדש בשירה העברית.

ועוד שירי אלתרמן


בלובשטיין ( סלע ), רחל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק